Hazánk huszonöt éve tagja az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének
Svédország nemzeti lobogója még csak három napja; Magyarországé, Csehországé és Lengyelországé már huszonöt éve leng a NATO brüsszeli központja előtti téren. A jeles évforduló kapcsán a három ország katonazenével és nemzeti ételekkel látta vendégül a szövetség többi tagországának katonai és civil képviselőit Monsban, illetve Brüsszelben, március 12-én.
A Brüsszelben tartott fogadáson Balogh István, hazánk NATO nagykövete úgy fogalmazott: Magyarország büszke arra, hogy ma Lengyelországgal és a Cseh Köztársasággal együtt ünnepelheti NATO-tagságának évfordulóját. Kiemelte: a csatlakozás lehetővé tette, hogy visszatérjünk oda, „ahová történelmileg mindig is tartoztunk és lehetőséget biztosított számunkra, hogy hozzájárulhassunk saját jövőnk alakításához.”
„NATO-tagságunk megerősíti függetlenségünket és szuverenitásunkat, nemzeti erőfeszítéseinkkel összhangban garantálja biztonságunkat és védelmünket. Továbbra is elkötelezettek vagyunk e szövetség, annak érdekei és alapvető értékei mellett. Továbbra is hozzájárulunk a szövetség misszióihoz, továbbra is a GDP 2 százalékát fordítjuk védelemre, és továbbra is teljesítjük a NATO követelményeit a nemzeti védelmi képességeink fejlesztésére. A jövőben is támogatni fogjuk partnereinket.” Egy erős Magyarország a NATO-t is erősebbé teszi – utalt rá a nagykövet.
Tomasz Szatkowski, Lengyelország NATO nagykövete kiemelte: a három ország egymást támogatva jutott el odáig, hogy 1999-ben csatlakozhatott a Szövetséghez. „Azóta mindannyian számos küldetéssel és sokféleképpen segítettük a Szövetséget. Ráadásul országainkban felnőtt egy olyan generáció, akik számára a NATO-tagság már olyan természetes, mint a levegővétel. Megtaláltuk a helyünket a világban, a Szövetség biztonságot jelent számunkra” – húzta alá a nagykövet.
Ivo Střecha altábornagy, a Cseh Köztársaság katonai képviselője szintén méltatta a három ország elmúlt huszonöt évének egyéni és közös eredményeit. Az altábornagy megemlékezett azokról a hősökről, akik életüket áldozták a Szövetségéért és a tagállamok biztonságáért.
Az ünnepségeken cseh és lengyel katonazenekari formációk mellett az MH Központi Zenekar kamarazenekar szórakoztatta a vendégeket. Szabó Imre alezredes, a zenekar vezető karmestere kérdésünkre elmondta: nem kellett külön készülniük erre a különleges fellépésre, mert az elmúlt években a zenekar szélesítette repertoárját. „Ez konkrétan azt jelenti, hogy olyan kamaraegyütteseket alakítottunk meg a zenekaron belül, amelyek képesek kiszolgálni a speciális igényeket. Ilyen például a Brüsszelben szalonzenét játszott klarinét-kvartett, illetve a Monsban színpadra lépett szaxofon-kvartett. Fontos szempont, hogy a zene mellett a meghívottak beszélgetni is tudjanak, tehát nem lehetünk túl hangosak. Fellépésünkön a katonazenére jellemző zenei elemek mellett klasszikus hazai és nemzetközi klasszikus és könnyűzene népszerű darabjait hallhatták a vendégek” – összegzett a karmester.
Hazánk katonaszakácsai hamisítatlan magyaros menüvel örvendeztették meg a meghívott vendégeket: füstölt csülkös töltött káposzta, marhapörkölt és somlói galuska került a tányérokra. „Ezek a tradicionális magyar ételek, ezekről ismernek meg minket és az igazság az, hogy a külföldi vendégek ezeket is keresik” – fűzte hozzá az étlaphoz Gulyás Károly, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár honvédelmi alkalmazottja, a katonaszakács-válogatott vezetője, a Hotel Hadik szállodaigazgató-helyettese.
A brüsszeli fogadáson jelen volt többek között Rob Bauer admirális, a NATO Katonai Bizottság elnöke, Sándor Tamás vezérőrnagy, hazánk katonai képviselője, Szűcs József dandártábornok, a NATO Katonai Bizottság ügyvezető koordinátora, egyben a NATO Nemzetközi Katonai Törzs titkára és Horváth Gábor vezérőrnagy, az EU Katonai Vezérkar főigazgató-helyettese.
A NATO április elején ünnepli fennállásának 75. évfordulóját.
Szöveg: Faragó Fanny, Kálmánfi Gábor | Fotó: a szerzők felvételei