Jens Stoltenberg a tagországok külügyminisztereinek videókonferencia keretében tartott kétnapos tanácskozását követő sajtóértekezletén kiemelte, a NATO és szövetséges országai mindegyike határozottan támogatja az afganisztáni békefolyamatot.
    Afganisztán békét érdemel, ennek eléréséhez biztató fordulópontot jelenthet a szerdai megállapodás, azonban a katonai szövetség további és gyors előrehaladást kíván látni mind az ütemterv, mind pedig olyan fontos kérdések terén, mint a tűzszünet betartása - tette hozzá.
    A főtitkár korábban a februárban megkötött, amerikai csapatok kivonását előirányzó amerikai-tálib megállapodásra utalva arra figyelmeztetett, ha a NATO túl korán hagyja el az országot, azt kockáztatja, hogy Afganisztán ismét a terroristák biztonságos menedékévé válik.
    Szerdai tájékoztatása szerint a miniszterek átfogó megközelítést fogadtak el Kínáról. Szavai szerint noha Kína nem ellenfele a NATO-nak, gazdasági erősödése, fegyverkezése és az, hogy eltérő értékrendet képvisel, kihívások elé állítja a szövetségeseket. Kiemelte: Kína aláássa az emberi jogokat, más országokat fenyeget, és egyre intenzívebb versenyt folytat ellenük.
    "Ki kell állnunk közös érdekeink és értékeink mellett, valamint meg kell erősítenünk társadalmaink, gazdaságaink és intézményeink ellenálló képességét" - fogalmazott.
    Mivel mindezek kihatnak a globális biztonságra, a hasonló gondolkodású demokráciák közösségének össze kell fognia és együtt kell működnie - jelentette ki főtitkár.
    Oroszországnak a szövetséges országok közelében kifejtett katonai fellépéseivel összefüggésben Stoltenberg azt mondta, veszélyt hordoz magában, hogy Oroszország továbbra is sérti Georgia és Ukrajna szuverenitását és területi integritását. Krímben folytatja katonai bázisainak megerősítését, és újabb erőket telepít a Fekete-tenger térségébe. A NATO válaszul megerősíti regionális jelenlétét a szárazföldön, a tengeren és a levegőben - közölte. Kijelentette továbbá: Minszknek és Moszkvának egyaránt tiszteletben kell tartania a fehérorosz nép jogát arra, hogy önmaga határozza meg saját jövőjét politikai párbeszéd útján.
    A szövetségesek üdvözölik a harcok beszüntetését Hegyi-Karabahban, és arra figyelmeztetnek, hogy a konfliktus teljes lezárását kizárólag politikai és diplomáciai eszközökkel szabad elérni - közölte a főtitkár.
    Stolenberg a Magyarország és Ukrajna között kialakult vitára irányuló kérdésre válaszolva azt mondta: a szerdai tanácskozás bizonyítja, hogy a szövetség súlyos nézetelérések ellenére is erősíteni képes partnerségét Ukrajnával. A főtitkár reményét fejezte ki, hogy a két ország kétoldalú megbeszélések útján rendezni tudja a vitáját.

 

 

(Forrás: MTI)